Uygulamalar / Rinoplasti

Rinoplasti

Yüzümüzde en çok dikkat çeken organlardan biri elbette burnumuz. Bu yüzden, burnumuzdaki yapısal bozukluklar sağlık sorunlarının yanı sıra, bireysel, sosyal ve psikolojik açılardan bizi olumsuz etkileyebiliyor. Diyebiliriz ki rinoplasti (burun estetiği) ameliyatları, bireyin gereksinimlerine göre görünüm, işlev ve sonradan meydana gelen yapısal bozuklukları gidermek amaçlı uygulanmaktadır. 
Burun Estetiği Ameliyatı Türleri 
Rinoplasti (burun estetiği) operasyonlarını burun küçültme, burun büyütme ve  küçültme ve büyütme işlemlerinin bir arada olduğu ameliyatlar olarak 3 farklı şekilde kategorize edebiliriz. Hangi türden ameliyatın gerçekleştirileceğine elbette hastanın ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda hekimin detaylı muayenesinden sonra karar verilmektedir.
Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri
Açık Burun Estetiği Ameliyatı 

Burun Estetiği ameliyatlarında kullanılan tekniklerden biri açık ameliyat tekniğidir. İki burun deliği arasındaki kısma küçük bir kesi açılarak problemli bölgeye daha geniş erişim sağlanmış olur. Böylelikle istenilen şekillendirme daha kolay elde edilir. 
Kapalı Burun Estetiğinde Ameliyatı
Kapalı teknik ise burnun iç kısmında kesi ile yürütülen rinoplasti operasyonlarıdır. Tüm çalışmanın burnun içinde olduğu kapalı burun estetiği ameliyatlarında ciltte herhangi bir kesi ya da dikiş izi görünmez. 
Doğurtma Yöntemi ile Burun Estetiği Ameliyatı 
Hem açık hem de kapalı burun estetiği tekniğinin avantajlarından yararlanılan doğurtma yönteminde kesiler burnun içine paralel şekilde atılır. Böylelikle sorunlu bölgeye daha fazla hakimiyet sağlanmış olur ve daha rahat çalışılır. Öte yandan, kapalı burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi bu türden ameliyatlarda da ciltte herhangi bir kesi ya da dikiş izi görünmez. Doğurtma yöntemi ile burun estetiği ameliyatları burnun içine sadece tek kesi atılarak da gerçekleştirilebilmektedir.  
Burun Estetiği Ameliyatlarında İyileşme Süreci
İyileşme söz konusu olduğunda tek bir süreden bahsetmek söz konusu değildir. Çünkü iyileşme sürecinde belirleyici olan estetik ameliyatın türü ve tekniğidir. 
Bir komplikasyon olmadığı sürece, genellikle 7 ve 10 gün gibi bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulur. Ameliyatın türüne göre, operasyonu takip eden ilk 3-4 gün şişlik, ödem ve morarma gibi durumlar gözlenmektedir. Ancak bu durum kısa sürede geçecektir.
ÖNEMLİ NOT
Bu yazı, hastalarımız için genel bir bilgilendirme niteliğinde olup, tıbbi bir öneri ya da tedavi sunmamaktadır. Hastanın durumu, gerekli olan ameliyat ve uygulanacak teknikler, operasyonun zamanlaması gibi durumlar kişiyeye özeldir ve her hasta için bunlar değişiklik göstermektedir. Bu yüzden Hocamız Op. Dr. Fatih Gören muayene ve tetkiklerle elde edeceği hasta durumu ve hikayesi gibi ayrıntılı veriler ışığında gerekli işleme karar vermektedir. Tüm bu sürece hastamızı da dahil ederek, izlenecek tüm aşamalar hastalarımıza özel gerçekleştirdiğimiz toplantıda şeffaf ve açık bir şekilde paylaşılmaktadır. Muayene ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


Bize Ulaşın!


Uzun yıllar edindiğimiz tecrübeler, takip ettiğimiz bilimsel yayınlar ve kongrolerde edindiğimiz bilgilerle siz hastalarımıza, yeni, modern, gelişmiş, teknolojilerle en güncel tedaveleri uygulamaktayız.

0 222 205 16 26

0 505 478 81 25


İletişim